Standard Ochrony Małoletnich

W Schronisku z usługami opiekuńczymi została opracowana i wprowadzona w życie „Polityka ochrony małoletnich”.

W dokumencie tym znajdziesz między innymi informacje o tym czym jest krzywdzenie dziecka, a także jak i gdzie zgłaszać gdy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda. Określa ona również jakie zachowanie między pracownikami naszej placówki a dziećmi są dopuszczalne, a jakich należy unikać.

Zasadą obowiązującą wszystkich pracowników Schroniska z usługami opiekuńczymi (dalej: Schronisko) jest podejmowanie działań mających na celu ochronę godności dziecka. Każdy pracownik zobowiązany jest dbać o prawidłowy rozwój dzieci zamieszkujących wraz z matkami w Schronisku oraz przestrzegać zarządzeń i procedur określonych w niniejszym dokumencie.

Rozdział I: Objaśnienie terminów

  1. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
  2. Przez krzywdzenie dziecka powinieneś/aś rozumieć zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej lub innego dziecka, które ujemnie wpływa na Twój rozwój fizyczny lub psychiczny.

Rozdział II: Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

  1. Pracownicy Schroniska w ramach wykonywanych obowiązków w czasie Twojego pobytu będąc pod opieką matki zwracają uwagę kiedy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda.
  2. Wyróżnia się 5 podstawowych form krzywdzenia:
    1. przemoc fizyczna to między innymi: popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami.
    2. przemoc psychiczna to między innymi: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności.
    3. wykorzystanie seksualne to między innymi: naruszenie sfery intymnej dziecka, zmuszanie do oglądania nagich osób, robienie zdjęć lub filmów z udziałem dziecka bez odzieży.
    4. zaniedbywanie to między innymi: niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych dziecka lub nierespektowanie jego podstawowych praw (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, nie dbanie o higienę snu i odpoczynku, nie posyłanie dziecka do szkoły, nie zapewnia dziecku opieki lekarskiej/medycznej
    5. przemoc ekonomiczna to między innymi: zmuszanie dziecka do wykonywania pracy zarobkowej i zabieranie wynagrodzenia za nią, okradanie dziecka, nieuzasadnione wydzielanie pieniędzy na podstawowe potrzeby (tj. odpowiednie ubranie, zdrowe posiłki, ochrona zdrowia, przybory szkolne itp.), straszenie niespełnieniem tych potrzeb lub warunkowanie ich spełnienia od zrobienia czegoś w zamian.
  3. Przemocy możecie doświadczyć ze strony: innych dzieci, rodziców; osób trzecich (osób z którymi miałaś/eś kontakt czy pracowników ).
  4. Zasady bezpiecznych relacji pracownik – dziecko ustalone w Schronisku znajdują się w Załączniku nr 1 do niniejszych Standardów.
  5. Zasady bezpiecznych relacji dziecko – dziecko ustalone w Schronisku znajdują się w Załączniku nr 2 do niniejszych Standardów.

Rozdział III: Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

  1. W przypadku doświadczenia jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony osób dorosłych lub innych dzieci zawiadom psychologa lub innego pracownika Schroniska
  2. Twoje zawiadomienie zostanie potraktowane poważnie i wówczas stosownie do zgłoszonej sytuacji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura.

Rozdział IV: Zasady ochrony wizerunku dziecka

  1. Schronisko z usługami opiekuńczymi uznając Twoje prawo do prywatności i ochrony dóbr osobistych zapewnia najwyższe standardy ochrony Twoich danych osobowych oraz Twojego wizerunku zgodnie zobowiązującymi przepisami prawa.
  2. Zgodę na publikację Twojego wizerunku wyraża w formie pisemnej opiekun (matka).

Rozdział V: Zasady udostępniania dzieciom i ich matkom Standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania

  1. Dokument „Polityka ochrony małoletnich” jest dokumentem ogólnodostępnym dla wszystkich, i jest zamieszczony na stronie internetowej Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie oraz dostępny na tablicy w Schronisku (wersja dla dzieci)
  2. Każdy opiekun prawny (matka) ma obowiązek zapoznać się z treścią „Polityki ochrony małoletnich”, co potwierdza się podpisaniem Oświadczenia o zapoznaniu się z dokumentem.

Rozdział VI: Przepisy końcowe

  1. Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
  2. Załączniki:

ZAŁĄCZNIK 1: ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PERSONEL – DZIECKO

Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem (pracownikami, wolontariuszami, stażystami, praktykantami), a małoletnimi:

  1. Najważniejszą zasadą jest działanie dla Twojego dobra i w Twoim najlepszym interesie.
  2. Masz prawo do tego, aby traktować Cię z szacunkiem, z godnością i z poszanowaniem Twoich potrzeb.
  3. Pracownicy i inne osoby współpracujące ze Schroniskiem powinny przestrzegać obowiązującego prawa i przepisów wewnętrznych.
  4. Osoby wymienione w pkt. 3 są zobowiązane są do utrzymywania z Tobą profesjonalnej relacji, co oznacza, że każde nasze działania kierowane do Ciebie są właściwe do sytuacji, bezpieczne dla Ciebie, uzasadnione i sprawiedliwe.
  5. Osoby wymienione w pkt. 3 zobowiązane są do działania na Twoją rzecz w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji własnego zachowania.
  6. Niedopuszczalne jest podejmowanie jakichkolwiek czynności niedozwolonych określonych w niniejszych Standardach oraz w jakiejkolwiek formie.

Zasady komunikacji z małoletnim:

  1. W komunikacji z Tobą każdy pracownik Schroniska powinien zachować cierpliwość i szacunek;
  2. Pracownik Schroniska powinien komunikować się z Tobą w sposób zrozumiały do Twojego wieku i dla Ciebie;
  3. Zabronione jest zawstydzanie, upokarzanie i lekceważenie Ciebie, nie wolno nam krzyczeć na Ciebie w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia Twojego bezpieczeństwa lub bezpieczeństwa innych osób.

Zachowania niedozwolone wobec małoletnich:

  1. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących Ciebie i Twojego życia osobom nieuprawnionym, w tym innym dzieciom.
  2. Niedopuszczalne jest, aby w Twojej obecności zachowywać się niestosowne: używać wulgarnych słów, gestów, żartów, czynić obraźliwe uwagi, sprawiać, że czujesz się niekomfortowo, kierować do Ciebie wypowiedzi dotyczącej aktywności bądź atrakcyjności seksualnej, wykorzystywać wobec Ciebie relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszać Cię, grozić Ci).
  3. Nikt nie ma prawa Cię filmować, nagrywać Twojego głosu, fotografować Cię do swoich celów prywatnych. Nikt nie ma prawa proponować Ci alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz innych nielegalnych substancji.
  4. Nie jest dozwolone nawiązywanie z Tobą jakichkolwiek relacji osobistej. Nie jest dozwolone utrzymywanie z Tobą kontaktów towarzyskich za pośrednictwem szeroko rozumianych sieci komputerowych i zewnętrznych aplikacji.
  5. Podejmowanie decyzji dotyczących Ciebie i Twojej sytuacji życiowej wymaga poinformowania Cię o tym, wysłuchania Ciebie i uwzględnienia Twoich oczekiwań w tym względzie.
  6. Masz prawo do prywatności – odstąpienie od tej zasady poufności jest możliwe tylko aby Cię ochronić, po uprzednim wyjaśnieniu Tobie przyczyn wykonania takiego kroku.
  7. Absolutnie zabronione jest stosowanie wobec Ciebie przemocy. Nie wolno Cię bić, szturchać, popychać.
  8. Nie wolno dotykać Ciebie w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
  9. Kontakt fizyczny z Tobą nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany ani wiązać się jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.

ZAŁĄCZNIK 2: ZASADY DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE

Bezpieczne relacje między małoletnimi:

  1. Wszystkie dzieci mają obowiązek przestrzegania ogólnie obowiązujących zasad i norm zachowania.
  2. Dzieci przebywające w Schronisku uznają prawo innych dzieci do ich odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych – nikogo nie traktują gorzej ze względu na jakąkolwiek jego odmienność, co godziłoby w poczucie godności osobistej.
  3. Kontakty między dziećmi powinny się odbywać przez zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, np. używanie zwrotów grzecznościowych, poprawny, wolny od wulgaryzmów język, kontrolę swojego zachowania i emocji, wyrażanie opinii w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.
  4. W kontaktach między sobą dzieci nie powinny zachowywać się prowokacyjnie i zaczepnie. Nie powinny również mieć poczucia zagrożenia czy odczuwać wrogości ze strony innych.
  5. Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród dzieci nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona. Dzieci nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji oraz przemocy wobec innych.
  6. Dzieci mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom przemocy oraz informowania pracowników Schroniska o takich sytuacjach.
  7. Jeśli dziecko stało się ofiarą agresji lub przemocy, może uzyskać w Schronisku pomoc zgłaszając się do psychologa lub każdego innego pracownika.

Niedozwolone zachowania małoletnich w Schronisku (m.in.: podczas trwania uroczystości/spotkania):

  1. Stosowanie agresji i przemocy wobec małoletnich i innych osób:
    1. agresji i przemocy fizycznej w różnych formach np. bicie, uderzenie, popychanie, kopanie, opluwanie, wymuszenia, napastowanie seksualne;
    2. agresji i przemocy słownej w różnych formach, np. obelgi, wyzwiska, wyśmiewanie, drwienie, szydzenie, groźby, obraźliwe SMS-y i MMS-y, telefony i e-maile zawierające groźby, poniżające, wulgarne, zastraszające.
  2. Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji w Schronisku, np. rzucanie przedmiotami,
  3. Celowe nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas uroczystości, spotkań organizowanych w Schronisku.
  4. Celowe zachowania zagrażające zdrowiu bądź życiu.
  5. Przywłaszczenie własności lub celowe niszczenie, nieszanowanie własności innych osób oraz własności Schroniska.
  6. Fotografowanie, nagrywanie dźwięku lub filmowanie zdarzeń z udziałem innych osób bez ich zgody.

AKTUALNOŚCI